Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (108)Журнали та продовжувані видання (56)
Пошуковий запит: (<.>A=Самойленко Г$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 104
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Самойленко Г. В. 
Громадсько-культурне та літературне життя в Чернігові у кінці ХІХ - початку ХХ ст. / Г. В. Самойленко. - Ніжин : ТОВ "Наука-сервіс", 1999. - 110 c. - Бібліогр.: с. 97-109. - укp.

Висвітлено громадсько-культурне та літературне життя Чернігова кінця XIX - початку XX ст., у якому активну роль відігравали М.Коцюбинський, Б.Грінченко, В.Самійленко, М.Загірня (Грінченко), М.Вороний, Г.Коваленко, М.Жук, М.Чернявський, І.Шраг та інші, а також процеси боротьби учасників "Громади" та "Просвіти" за утвердження української культури у регіоні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЧЕР-2ЧЕР)5-7 + Т3(4УКР)5-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597095 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Самойленко Г. В. 
Краєзнавство культурно-мистецьке та літературне : Навч. посіб. / Г. В. Самойленко; Ніжин. держ. пед. ун-т ім. М.Гоголя. - Ніжин, 2001. - 150 c. - укp.

Вперше на підставі широкого культурно-мистецького та літературного джерельного матеріалу розкрито особливості вивчення краєзнавства у вищих навчальних закладах. Визначено основні його принципи та джерела. Особливу увагу приділено аналізу розвитку культури у регіонах, осередках, центрах і культурологічних гніздах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д891 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605369 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Література та культура Полісся. Вип. 10. Творчість М.Коцюбинського та громадсько-культурний і літературний процес у Чернігові кінця XIX - поч. ХХ ст. / ред.: Г. В. Самойленко; упоряд.: Г. В. Самойленко; Ніжин. держ. пед. ін-т ім. М.В.Гоголя. - Ніжин : Наука-сервіс, 1998. - 219 c. - укp.

Висвітлюється творчість М.Коцюбинського, його зв'язки з різними діячами культури, зокрема, Б.Грінченком, В.Самійленком, М.Вороним, Г.Коваленком, М.Жуком, М.Чернявським та іншими. Розглядаються гуманістично-екзистенціальні мотиви у творчості М.Коцюбинського, образи жінок у його творах, локальна та запозичена лексика, аналізується експресивна лексика як засіб створення пейзажного живопису у творах письменника та ін. Характеризуються основні тенденції культурно-мистецького та літературного життя в Чернігові у кінці XIX - початку XX століття.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-7 я5 + Ш5(4УКР)53-379 я54(4УКР)3 + Ч710.3(4УКР)53 я54(4УКР)3 + Ш141.4-72

Рубрики:

Шифр НБУВ: В337782 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Література та культура Полісся. Вип. 11. Творча спадщина письменників, діячів культури Поліського краю / ред.: Г. В. Самойленко; упоряд.: Г. В. Самойленко; Ніжин. держ. пед. ін-т ім. М.Гоголя. - Ніжин : ТОВ "Наука-сервіс", 1998. - 170 c. - укp.

Висвітлено життєвий та творчий шлях визначних письменників (М.Гоголя, П.Морачевського, М.Філянського, О.Довженка, Є.Гуцала) та діячів культури (І.Шрага, І.Петрункевича, Г.Галагана, С.Русової, а також істориків Ніжинської вищої школи), які працювали на Поліссі. Розглянуто лексичні засоби створення експресивності художнього тексту, особливості хорового руху XX ст. як фактор становлення музичної культури та освіти в Україні тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)-3 я43 + Ч11 я54(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: В337782 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Література та культура Полісся. Вип. 13: Зб., присвяч. пам'яті акад. Ф.С.Арвата / ред.: Г. В. Самойленко; упоряд.: Г. В. Самойленко; Ніж. держ. пед. ін-т ім. М.Гоголя. - Ніжин : ТОВ "Наука-сервіс", 2000. - 274 c. - укp.

Дослідження присвячено пам'яті видатного вченого-філолога, організатора педагогічної справи, академіка Академії педагогічних наук України Федора Степановича Арвата. Розглянуто проблеми методології вітчизняної та світової історії у працях вчених-істориків Ніжинської вищої школи кінця ХІХ - початку ХХ ст. Вміщено матеріали про історію української церкви. Охарактеризовано розвиток освіти у Ніжині та в інших полкових містах у період Гетьманщини тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Гоголь М.В. я43 + Ш.г(4УКР)6д Арват Ф.С. + Т3(4УКР311)0-7 я5

Рубрики:

Шифр НБУВ: В337782 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Література та культура Полісся. Вип. 14. Полісся в історичному та культурологічному контексті: до 195-річчя заснування Ніжинської вищої школи / ред.: Г. В. Самойленко; упоряд.: Г. В. Самойленко; Ніж. держ. пед. ін-т ім. М.Гоголя. - Ніжин : ТОВ "Наука-сервіс", 2000. - 242 c. - укp.

Наведено статті з філології, історії, теорії та історії культури, архівні матеріали, присвячені життю і творчості письменників та науковців: М.Гоголя, В.Кукольника, М.Максимовича, М.Коцюбинського, С.Єфремова, В.Рєзанова, О.Лотоцького, В.Липинського, Є.Гуцала та ін. Розглянуто діяльність істориків Ніжинської вищої школи, а також окремі питання розвитку науки, культури у Поліському краї.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4УКР)3 + Т3(4УКР311)0-7 я5

Рубрики:

Шифр НБУВ: В337782 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Самойленко Г. В. 
Нариси культури Ніжина. Ч. 4. Забудова Ніжина та архітектурні пам'ятки XVII-ХХ ст. / Г. В. Самойленко, С. Г. Самойленко. - Ніжин : Наука-сервіс, 1998. - 100 c. - укp.

Вперше в цілісній системі аналізуються особливості забудови Ніжина у XVII-XX ст., вплив історичних подій на цей процес, а також його найважливіші архітектурні пам'ятки епохи українського бароко, класицизму та інших стилів, які використовували у будівництві міста відомі архітектори та будівничі П.Шолудько, А.Карташевський, А.Меленський, А.Квасов, Г.Устинов, Л.Руска, А.Захаров та ін. Зокрема, описується дерев'яне церковне будівництво, мурована культова архітектура Ніжина.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР-4ЧЕР-2НІЖ)

Рубрики:

Шифр НБУВ: В340275 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Самойленко Г. В. 
Нариси культури Ніжина. Ч. 5. Образотворче мистецтво та скульптура в Ніжині в XVII-ХХ ст. / Г. В. Самойленко, С. Г. Самойленко. - Ніжин : Наука-сервіс, 1998. - 145 c. - укp.

Вперше розкриті особливості розвитку образотворчого мистецтва та скульптури в Ніжині в XVII-ХХ ст., представлені монументальне мистецтво ніжинських храмів та творчість визначних художників, скульпторів, імена яких пов'язані з містом (К.Павлова, А.Мокрицького, І.Сошенка, Д.Безперчого, Я.де Бальмена, А.Гороновича, О.Сенчило-Стефановського, П.Забіли, М.Самокиша, Г.Нарбута, М.Бубликова, О.Ковальова, О.Скоблікова та ін.). Показана роль картинної галереї Ніжинського педагогічного інституту та тимчасових виставок у художньому житті міста.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ103(4УКР-4ЧЕР-2НІЖ)-69

Рубрики:

Шифр НБУВ: В340275 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Самойленко Г. В. 
Ніжинський державний педагогічний університет імені Миколи Гоголя / Г. В. Самойленко, О. Г Самойленко. - Ніжин, 1999. - 278 c. - укp.

Розкривається багата історія одного з найстаріших вузів України, процес виникнення і подальшого функціонування інституту протягом ХІХ та ХХ ст., формування його головних факультетів - природничо-географічного, музично-педагогічного, факультету іноземних мов. Показано, як зароджувалась творча доля письменників М.Гоголя, Є.Гребінки, Н.Кукольника, Л.Глібова та багатьох інших, а також виникнення наукових філологічної та історичної шкіл, з якими пов'язані імена вчених академіків М.О.Лавровського, П.В.Нікітіна, член-кореспондентів Академії наук професорів А.С.Будиловича, Р.Ф.Брандта, Г.А.Ільїнського, В.І.Рєзанова, М.П.Сперанського та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.514(4УКР)711

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589219 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Самойленко Г. В. 
Пилип Морачевський - поет, драматург, перекладач / Г. В. Самойленко. - Ніжин : ТОВ "Наука-сервіс", 1999. - 84 c. - укp.

Вперше досліджено життєвий та творчий шлях Пилипа Семеновича Морачевського, проаналізовано його поетичний та драматичний доробок, написаний російською та українською мовами. Висвітлено трагічну долю першого перекладу Святого письма українською мовою, здійсненого Морачевським під час роботи у Ніжинському ліцеї, а також наведено архівні матеріали.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Морачевський П.С. 4,0 + Ш407.3(4УКР)5д Морачевський П.С.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597044 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Самойленко Г.  
Сутність договору перевозки вантажів річковим транспортом: правові питання / Г. Самойленко // Право України. - 2000. - № 12. - С. 101-104. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х832.119.41

Шифр НБУВ: Ж27747 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
12.

Із літературної спадщини Ю.О.Збанацького (до 90-річчя від дня народження) / ред.: Г. В. Самойленко. - Ніжин, 2004. - 187 с. - (Л-ра та культура Полісся: Зб. наук. пр. Ніжин. держ. пед. ун-ту ім. М.Гоголя; Вип. 26). - укp.

Висвітлено життєвий та творчий шлях письменника Ю.Збанацького, проаналізовано його п'єси, зокрема, "Провісники", "Пройти крізь вогонь", "Клієнти будуть задоволені", "Надтвердь".

Освещен жизненный и творческий путь писателя Ю.Збанацкого, проанализированы его пьесы "Предвестники", "Пройти через огонь", "Клиенты будут довольны", "Твердыня".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш6(4Укр)6я44 + Ш5(4Укр)6-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72039 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Фісталь Е. Я. 
Комбустіологія : Підруч. / Е. Я. Фісталь, Г. П. Козинець, Г. Є. Самойленко, В. М. Носенко, Н. М. Фісталь; Центр. метод. каб. з вищ. мед. освіти, Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. Каф. комбустіології та пласт. хірургії ФПО. - К. : Інтерлінк, 2004. - 184 c. - Бібліогр.: с. 173-176. - укp.

Розглянуто історію комбустіології. Розкрито суть загальних понять опіків, запропоновано їх класифікацію за глибиною ураження. Описано термічні, електричні, хімічні та променеві опіки, а також методи їх лікування та профілактики. Проаналізовано особливості визначення тяжкості опікового ураження, а також хірургічного лікування опіків особливої локалізації. Висвітлено місце опіків у структурі військово-польової хірургії.

Рассмотрена история комбустиологии. Раскрыта сущность общих понятий ожогов, предложена их классификация по глубине поражения. Описаны термические, электрические, химические и лучевые ожоги, а также методы их лечения и профилактики. Проанализированы особенности определения тяжести ожогового поражения а также хирургического лечения ожогов особенной локализации. Определено место ожогов в структуре военно-полевой хирургии.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.154.1 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА659246 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Культура Полісся та України в історичному, філологічно-мистецькому контексті / ред.: Г. В. Самойленко; Ніжин. держ. ун-т ім. М.Гоголя. - Ніжин, 2005. - 259 с. - (Л-ра та культура Полісся; Вип. 30). - укp.

Розглянуто питання філології, історії, теорії та історії культури, мистецтвознавства. Висвітлено семантику концепту "страх" в українських повістях М.Гоголя та оповіданнях американських письменників В.Ірвінга і Н.Готорна. Проаналізовано роль вчених Ніжинської вищої школи в археологічних дослідженнях Лівобережної України у другій половині ХІХ - першій третині ХХ ст., визвольну діяльність польської диверсійної організації "Вахлярж" у 1941 - 1942 рр. Описано специфіку орнаментальних елементів у композиціях північнополіських народних ікон, просторові особливості архітектури доби сталізнізму в Україні у 1920 - на початку 1950-х рр. Розглянуто проблеми сучасної державної культурної політики у контексті глобалізаційних процесів.

Рассмотрены вопросы филологии, истории, теории и истории культуры, искусствоведения. Освещена семантика концепта "страх" в украинских повестях Н.Гоголя и рассказах американских писателей В.Ирвинга и Н.Готорна. Проанализированы роль ученых Нежинской высшей школы в археологических исследованиях Левобережной Украины во второй половине ХІХ - первой трети ХХ ст., освободительная деятельность польской диверсионной организации "Вахлярж" в 1941 - 1942 гг. Изучены специфика орнаментальных элементов в композициях северно-полесских народных икон, пространственные особенности архитектуры периода сталинизма в Украине в 1920 - начале 1950-х гг. Рассмотрены проблемы современной государственной культурной политики в контексте глобализационных процессов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР) + Т4(237УКР) + Ч113 + Ш

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72039 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Марія Заньковецька - видатний театральний діяч України (до 150-річчя від дня народження актриси) : Зб. наук. пр. / ред.: Г. В. Самойленко; Ніжин. держ. пед. ун-т ім. М.Гоголя. - Ніжин, 2004. - 203 с. - (Л-ра та культура Полісся; Вип. 25). - укp.

Проаналізовано роль визначної української театральної діячки - М.Заньковецької у розвитку театральної культури Чернігівщини, висвітлено психологічні особливості її акторської творчості, наведено архівні документи.

Проанализирована роль известного украинского театрального деятеля - М.Заньковецкой в развитии театральной культуры Черниговского региона, освещены психологические особенности её актерского творчества, приведены архивные документы.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ334.3(4Укр)5-8Заньковецька М.

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72039 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Самойленко Г. В. 
Марія Заньковецька і Поліський край / Г. В. Самойленко; Ніжин. держ. пед. ун-т ім. М.Гоголя. - Ніжин, 2004. - 159 c. - Бібліогр.: с. 152-158. - укp.

Висвітлено сторінки життя та творчості видатної української актриси М.Заньковецької, її зв'язки з Поліським краєм, а також діяльність, пов'язану з розвитком театрального мистецтва на Чернігівщині.

Освещены страницы жизни и творчества выдающейся украинской актрисы М.Заньковецкой, ее связи с Полесским краем, а также деятельность, связанную с развитием театрального искусства на Черниговщине.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ334.3(4УКР)5-8 Заньковецька М.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА656435 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Наукові записки Ніжинського державного університету ім. М.Гоголя / ред.: Г. В. Самойленко. - Ніжин, 2004. - 138 с. - (Філол. науки). - укp.

Висвітлено проблеми формування конструкцій з предикативними формами, утвореними від неперехідних дієслів, у різних стилях української мови. Описано форми дієслів теперішнього часу у середньонаддніпрянському діалекті кінця XVII - початку XVIII ст. у зіставленні з формами давньоукраїнської мови та сучасними діалектами. Проаналізовано індетерміновані власні назви - компоненти фразеологізмів, що реалізуються як вторинні мовні знаки та є індикатором національної специфіки, експлікують акумульовану в їх семантичній структурі лінгвокультурну інформацію. Розглянуто проблему гіпо- та гіперсемантизації власноіменних компонентів. Визначено специфіку номінування об'єктів міфосвіту, описано способи найменування феноменів міфологічної свідомості, значеннєву структуру міфологічних номінацій.

Освещены проблемы формирования конструкций с предикативными формами, образованными от непереходных глаголов, в разных стилях украинского языка. Описаны формы глаголов настоящего времени в средненадднепрянском диалекте конца XVII - начала XVIII ст. в сопоставлении с формами древнеукраинского языка и современными диалектами. Проанализированы индетерминированные собственные названия - компоненты фразеологизмов, реализуемые как вторичные знаки речи и являющиеся индикатором национальной специфики, эксплицируя аккумулированную в их семантической структуре лингвокультурную информацию. Рассмотрена проблема гипо- и гиперсемантизации собственноименных компонентов. Определена специфика номинирования объектов мифомира, описаны способы наименования феноменов мифологического сознания, смысловая структура мифологических номинаций.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68857/філ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Регіональна історія та культура в українському і східноєвропейському контексті / ред.: Г. В. Самойленко; Ніжин. держ. пед. ун-т ім. М.Гоголя. - Ніжин, 2005. - 271 с. - (Л-ра та культура Полісся; Вип. 29). - укp.

Розглянуто питання філології, історії, теорії та історії культури. Проаналізовано міжнаціональні конфлікти у XVII - XVIII ст. між Гетьманщиною, Річчю Посполитою та Росією. Висвітлено ідеї виробничого кооперування селянства в Україні у загальноєвропейському контексті їх розвитку від середини ХІХ ст. до початку 1920-х рр., земельне питання в Чернігівській губернії під час правління гетьмана П.Скоропадського у квітні - грудні 1918 р., джерела вивчення кооперативного руху північного Лівобережжя України в період нової економічної політики України. Описано соціально-демографічні та етнодемографічні процеси в Україні у другій половині ХХ ст., наукові та громадські форми дослідницько-краєзнавчої роботи на Черкащині в 1990-і рр.

Рассмотрены вопросы филологии, истории, теории и истории культуры. Проанализированы межнациональные конфликты в XVII - XVIII ст. между Гетманщиной, Речью Посполитой и Россией. Освещены идеи производственного кооперирования крестьянства в Украине в общеевропейском контексте их развития от середины ХІХ ст. до начала 1920-х гг., земельный вопрос в Черниговской губернии в период правления гетмана П.Скоропадского в апреле - декабре 1918 г., источники изучения кооперативного движения северного Левобережья Украины в период новой экономической политики Украины. Изучены социально-демографические и этнодемографические процессы в Украине во второй половине ХХ ст., научные и общественные формы исследовательско-краеведческой работы в Черкасском регионе в 1990-е гг.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч11я43 + Т3(4Укр3)я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72039 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Регіональна історія та культура в українському та східноєвропейському контексті / ред.: Г. В. Самойленко. - Ніжин, 2004. - 278 с. - (Л-ра та культура Полісся: Зб. наук. пр. Ніжин. держ. пед. ун-ту ім. М.Гоголя; Вип. 27). - укp. - рус.

Викладено нові підходи до джерелознавчого аналізу історії Київської Русі. Висвітлено соціально-економічне становище української гетьманської держави в 1654 р., урбанізаційні процеси на півдні України в останній чверті XVIII - середині ХІХ ст. Розглянуто питання автономії держави, діяльність першої української національної політичної партії (РУПу) початку ХХ ст. Розкрито програмові засади українських політичних партій Наддніпрянської України у зазначений період щодо релігії та церкви. Описано особливості суспільно-політичної діяльності греко-католицького духовенства Станиславівської єпархії в контексті політики польської адміністрації в Східній Галичині у 1921 р. Проаналізовано діяльність комісій української православної церкви, основні тенденції розвитку українсько-польських етноконфесійних відносин у Галичині в роки Другої світової війни.

Изложены новые подходы к источниковедческому анализу истории Киевской Руси. Освещены социально-экономическое положение украинского гетманского государства в 1654 г., урбанизационные процессы на юге Украины в последней четверти XVIII - середине ХІХ ст. Рассмотрены вопросы автономии государства, деятельность первой украинской национальной политической партии (РУПа) начала ХХ ст. Раскрыты программные основы украинских политических партий Надднепрянской Украины в указанный период относительно религии и церкви. Описаны особенности общественно-политической деятельности греко-католического духовенства Станиславовской епархии в контексте политики польской администрации в Восточной Галиции в 1921 г. Проанализированы деятельность комиссий украинской православной церкви, основные тенденции развития украинско-польских этноконфессионных отношений в Галиции в годы Второй мировой войны.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72039 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Сторінки історії і культури Полісся та України в сучасному висвітленні / ред.: Г. В. Самойленко. - Ніжин, 2005. - 263 с. - (Л-ра та культура Полісся: Зб. наук. пр. Ніжин. держ. пед. ун-ту ім. М.Гоголя; Вип. 28). - укp.

Розглянуто питання філології, історії, культури. Визначено правовий статус ніжинських греків та їх взаємовідносини з місцевим населенням. Проаналізовано особливості формування громадської думки про російські та українські військові поселення першої половини ХІХ ст., а також наукову діяльність О.І.Покровського у 1920-х рр. Показано роль грецьких підприємців у розвитку торгівлі у Північному Приазов'ї (друга половина ХІХ - початок ХХ ст.). Наведено нові відомості до біографії І.Халанського, а також методику викладання мов за концепцією І.С.Орлая.

Рассмотрены вопросы филологии, истории, культуры. Определен правовой статус нежинских греков и их взаимоотношения с местным населением. Проанализированы особенности формирования общественной мысли о российских и украинских военных поселениях первой половины ХІХ ст., а также научная деятельность А.И.Покровского в 1920-х гг. Показана роль греческих предпринимателей в развитии торговли в Северном Приазовье (вторая половина ХІХ - начало ХХ ст.). Приведены новые сведения к биографии И.Халанского, а также методика преподавания языков по концепции И.С.Орлая.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр311)0-7я43 + Ш041.4я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72039 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського